Upišite se u bazu

Potpore HZZ-a za mikropoduzetnike za rujan – prosinac

Potpora se odnosi na:

– poslodavce koji obavljaju gospodarsku djelatnost te zapošljavaju do 10 radnika

– poslodavce koji ne mogu obavljati djelatnost sukladno Odlukama Stožera civilne zaštite (nacionalnog, županijskog, jedinica lokalne samouprave) ili kojima je na bilo koji način ograničen rad Odlukama Stožera civilne zaštite (nacionalnog, županijskog, jedinica lokalne samouprave).

Visina potpore:

– Iznos od 2.000,00 kuna po radniku koji radi u punom radnom vremenu, odnosno srazmjerni dio po radniku prema broju sati rada u nepunom radnom vremenu

– 125,00 kuna doprinosa za mirovinsko osiguranje temeljem individualne kapitalizirane štednje, odnosno iznos obveze dodatnog doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje za staž osiguranja s povećanim trajanjem

Visina potpore za poslodavce koji ne mogu obavljati djelatnost sukladno Odlukama Stožera civilne zaštite (nacionalnog, županijskog, jedinica lokalne samouprave) ili kojima je na bilo koji način ograničen rad Odlukama Stožera civilne zaštite (nacionalnog, županijskog, jedinica lokalne samouprave):

– iznos od 2.000,00 kuna po radniku koji radi u punom radnom vremenu, odnosno srazmjerni dio po radniku prema broju sati rada u nepunom radnom vremenu ukoliko je poslodavac Odlukom stožera zatvoren do 14 dana

– 125,00 kuna doprinosa za mirovinsko osiguranje temeljem individualne kapitalizirane štednje, odnosno iznos obveze dodatnog doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje za staž osiguranja s povećanim trajanjem.

Poslodavci koji ne mogu obavljati djelatnost sukladno Odlukama Stožera civilne zaštite (nacionalnog, županijskog, jedinica lokalne samouprave) ne trebaju dokazati da su imali pad prihoda/primitaka za najmanje 50% te mogu koristit potporu samo za mjesec u kojem nisu radili sukladno Odlukama Stožera civilne zaštite (nacionalnog, županijskog, jedinica lokalne samouprave).

Poslodavci kojima je na bilo koji način ograničen rad Odlukama Stožera civilne zaštite (nacionalnog, županijskog, jedinica lokalne samouprave), moraju dokazati da su imali pad prihoda/primitaka za najmanje 50% te mogu koristit potporu samo za mjesec u kojem nisu radili sukladno Odlukama Stožera civilne zaštite (nacionalnog, županijskog, jedinica lokalne samouprave).

Poslodavci koji ne mogu obavljati djelatnost sukladno Odlukama Stožera civilne zaštite (nacionalnog, županijskog, jedinica lokalne samouprave) ili kojima je na bilo koji način ograničen rad Odlukama Stožera civilne zaštite (nacionalnog, županijskog, jedinica lokalne samouprave) mogu koristiti Potporu za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenima Koronavirusom (COVID – 19) za rujan – prosinac  sukladno uvjetima iste.

Za radnike zaposlene nakon 31.08.2020.g. bez obzira na razlog zapošljavanja ne može se odobriti potpora.

Obveznicima fiskalizacije kojima se u postupku nadzora provedbe Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom utvrde sljedeće nepravilnosti: neizdavanje računa, višak ili manjak u blagajni i ukoliko račun i/ili prateći dokument ne sadrži propisane elemente, odnosno JIR I ZIK te se pokrene prekršajni postupak u vezi provedbe propisa o fiskalizaciji u prometu gotovinom, uskratit će se daljnje korištenje potpore te će biti obvezni vratiti isplaćeni iznos potpore.

Svi poslodavci koji su registrirali djelatnost i izvršili prijavu u sustav osiguranika HZMO – a do 29.02.2020. godine mogu koristiti mjeru.

Poslodavci koji obavljaju djelatnost sezonskog karaktera, bez obzira na oblik registracije poslovnog subjekta, mogu koristiti potporu uz uvjet da su registrirali djelatnosti i izvršili prijavu u sustav osiguranika HZMO- a do dana 29.02.2020.g., te da su u trenutku predaje zahtjeva u aktivnom statusu.

Što se kriterija tiče, ukoliko je postotak pada prihoda/primitaka najmanje 50% uz zadovoljavanje ostalih uvjeta može se odobriti potpora. Prihodima/primicima se smatraju podaci o vrijednosti isporuka dobara i usluga iskazanih pod točkama I., II.1., II.2. i II.3. Obrasca PDV neovisno o njihovoj prirodi, strukturi i načinu obračuna. Iznimno, poduzetnici koji relativnu većinu svojih prihoda/primitaka ostvaruju isporukom dobara i usluga za koje pravo oporezivanja imaju druge države, a takve izlazne račune ne iskazuju na PDV obrascu, mogu dokazivati pad prihoda i drugom vjerodostojnom dokumentacijom uz navođenje članka Zakona o PDVu koji regulira takva izuzeća. Zavod u svrhu dokazivanja opravdanosti potpore za očuvanje radnih mjesta kada iz dostavljene dokumentacije nije vidljiva opravdanost može zatražiti i drugu dokumentaciju. Poduzetnici koji nisu u sustavu PDV-a dokazuju pad prometa/prihoda na temelju tablice pada prometa/prihoda.

Sve informacije o potpori dostupne su OVDJE.

Izvor: Hrvatski zavod za zapošljavanje

Partneri Udruženja obrtnika Opatija

Povezane novosti

Novi Sad is a lively city in northern Serbia known for its cultural scene and relaxed vibe. It has a historic fortress called Petrovaradin Fortress, which offers great views. It's located near the Danube River and close to Fruška Gora National Park. Novi Sad is a city with a mix of culture, history, and natural beauty.
Dugo planirano, a već jednom i otkazano putovanje u Novi Sad namjeravamo konačno  ostvariti. Pozivamo vas da odvojite za sebe tri dana i provedete ih na prekrasnom putovanju u društvu svojih kolega obrtnika. Namjera nam je u Novom Sadu organizirati susret sa predstavnicima Privredne komore, te izmijeniti iskustva. Putovanje bi trajalo tri dana od petka […]
OBRTNIČKE MINUTE SVAKE SRIJEDE U 12.20h, POSLUŠAJTE DANAŠNJU EMISIJU!
Predsjednik Obrtničke komore PGŽ i podpredsjednik Hrvatske obrtničke komore dr.sc. Emil Priskić najavio je jesenske aktivnosti: – 3. STRUKON-a, strukovne konferencije Obrtničke komore PGŽ, u partnerstvu sa Općinom Punat i Udruženjem obrtnika otoka Krka, radnog naziva „Dan poduzetništva u Puntu“, listopad 2024.godine – 36. Kongres ugostitelja Hrvatske obrtničke komore koji će se održati u terminu […]