Upišite se u bazu

Izmjena Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom

U narodnim novinama 84/2019. od 06.09.2019. objavljena je Uredba o izmjenama i dopunama Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom.

Izmjena stupa na snagu 8 dana nakon objave (14.9.2019.), čime počinje teći rok od 3 mjeseca za usklađenje postojećih gradskih Odluka o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada.

Korisnici javne usluge dijele u dvije kategorije, kućanstva i one korisnike koji nisu kućanstva koji se dijele prema djelatnostima koje obavljaju na potkategorije. Potkategorije su navedene u prilogu koji je dio Uredbe, a gradovi će ih morati ugraditi u svoje Odluke.

U Odluke će morati za svaku od kategorija/potkategorija uvrstiti iznose koje će korisnici plaćati na ime fiksnog dijela računa za odvoz otpada (tzv. obvezna minimalna javna usluga – OMJU). Nažalost, time će i mali i veliki potrošači iz iste kategorije plaćati jednak iznos OMJU, odnosno malima će cijena vjerojatno porasti u odnosu na dosadašnju, a velikima se smanjiti. Ovo će vjerojatno izazvati pritužbe obrtnika ali i građana, iako je HOK na vrijeme upozoravala na nelogičnosti i diskriminatorni pristup. Ostali prijedlozi HOK prihvaćeni su ali ostale odredbe prema Uredbi bit će primijenjene.

Smatramo da zadani cilj Uspostave javnog, kvalitetnog, postojanog i ekonomski učinkovitog sustava sakupljanja komunalnog otpada u svim jedinicama lokalne samouprave, u skladu s načelima održivog razvoja, zaštite okoliša, gospodarenja otpadom i zaštitom javnog interesa još uvijek nije donesenom Uredbom dosegnut.

PRILOG

POPIS POTKATEGORIJA KORISNIKA KOJI NISU KUĆANSTVA PREMA DJELATNOSTIMA

Potkategorija

Djelatnost koja se obavlja u nekretnini odnosno posebnom dijelu ekretnine

  1. Škole i vrtići, učilišta, vjerski objekti, samostani, bolnice, dnevne bolnice, ambulante, domovi za starije osobe, ustanove socijalne skrbi i druge slične djelatnosti
  2. Ova podkategorija obuhvaća djelatnosti koje nisu obuhvaćene ostalim točkama (na primjer: uredi, javni uredi, agencije, banke, uredski prostori državne uprave, županijske i lokalne samouprave, sudova, agencija, pošta, fondova i slično, humanitarne organizacije, osiguravajuća društva, odvjetnički i javnobilježnički uredi, turističke agencije, objekti za igre na sreću, udruge, muzeji, galerije, knjižnice, knjižare, izložbeni prostori, galerije, kina, kazališta, sportske dvorane, ambulante, trgovine odjećom i obućom i drugom neprehrambenom robom, kiosci za prodaju tiskovina i duhanskih proizvoda, obrtničke djelatnosti: frizerski salon, brijač, kozmetičar, stolar, vodoinstalater, električar, automehaničar, autolimar, bravar, radione za popravak, ribarski obrti, keramičari i druge slične obrtne djelatnosti, industrijske djelatnosti s proizvodnim pogonima te druge slične djelatnosti)
  3. Korisnici (pravne i fizičke osobe – obrtnici) koji obavljaju ugostiteljsku djelatnost bez pružanja usluge smještaja ali uz pripremu i/ili posluživanje hrane (na primjer: restoran, gostionica, zdravljak, zalogajnica, pečenjarnica, pizzeria, bistro, slastičarnica, objekti brze prehrane, kavana, pivnica, buffet, kantina, pub, krčma, caffe bar, konoba, klet, kušaonica, pripremnica obroka – catering, objekt jednostavnih usluga u kiosku i slično) te tržnica, benzinska postaja, trgovački centar i druge slične djelatnosti
  4. Korisnici (pravne i fizičke osobe – obrtnici) koji obavljaju ugostiteljsku djelatnost bez pružanja usluge smještaja i bez pripreme i/ili posluživanja hrane (na primjer: caffe bar, noćni klub, noćni bar, disco klub i slično) te klub za zabavu na otvorenom, organizator javnih manifestacija, mesnica, ribarnica, prodavaonica mliječnih i suhomesnatih proizvoda, benzinska postaja, supermarket, trgovina prehrambenom robom, trgovački centar i druge slične djelatnosti
  5. Korisnici koji pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu (fizička osoba – građanin koji iznajmljuje sobu/apart­man/kuću za odmor i slično)
  6. Korisnici (pravne i fizičke osobe – obrtnici) koji obavljaju ugostiteljsku djelatnost i pružaju uslugu smještaja (kamp, hotel, hostel, prenoćišta i slično)
  7. Luka, autobusni i željeznički kolodvor, zračne luke i druge slične djelatnosti

Partneri Udruženja obrtnika Opatija

Povezane novosti

Novi Sad is a lively city in northern Serbia known for its cultural scene and relaxed vibe. It has a historic fortress called Petrovaradin Fortress, which offers great views. It's located near the Danube River and close to Fruška Gora National Park. Novi Sad is a city with a mix of culture, history, and natural beauty.
Dugo planirano, a već jednom i otkazano putovanje u Novi Sad namjeravamo konačno  ostvariti. Pozivamo vas da odvojite za sebe tri dana i provedete ih na prekrasnom putovanju u društvu svojih kolega obrtnika. Namjera nam je u Novom Sadu organizirati susret sa predstavnicima Privredne komore, te izmijeniti iskustva. Putovanje bi trajalo tri dana od petka […]
OBRTNIČKE MINUTE SVAKE SRIJEDE U 12.20h, POSLUŠAJTE DANAŠNJU EMISIJU!
Predsjednik Obrtničke komore PGŽ i podpredsjednik Hrvatske obrtničke komore dr.sc. Emil Priskić najavio je jesenske aktivnosti: – 3. STRUKON-a, strukovne konferencije Obrtničke komore PGŽ, u partnerstvu sa Općinom Punat i Udruženjem obrtnika otoka Krka, radnog naziva „Dan poduzetništva u Puntu“, listopad 2024.godine – 36. Kongres ugostitelja Hrvatske obrtničke komore koji će se održati u terminu […]